Kui palju maksab pulm?

by - 18:40

Foto: Mona Õispuu 
Nii nagu mina pulma planeerima hakates, googeldavad ilmselt väga paljud seda, kui palju pulm maksab. Mina tegin omale väga põhjaliku exceli tabeli kuhu panin lahtid "eeldatav" ja "reaalne. Ma pean ütlema, et see vahe oli lõpuks 4000(!!) eurot. Ehk siis ma panin ikka väga hullult puusse. Ma ei arvanud, et catering näiteks on niivõrd kallis. Lisaks ostsin ka kaks kleiti, sest ma olin vahepeal nii palju alla võtnud, et mu tagant korsetiga kleit oli ikka hiigelsuur mulle. Sain esimese müüdud, aga 200€ odavamalt kui ma selle ise ostsin. Seega vast ei tasu kaalulangetuse ajal kohe suure hurraaga kleiti ära osta.

Toit, alkohol ja tort 6251€
Meelelahutus (bänd, valgus ja helitehnika, DJ, pulmaisa) 5600€
Jäädvustused (videograaf ja fotograaf) 1250€
Kutsed 170€
Dekoratsioonid (valgused laes, dekoraator, lilled) 595€
Koht, lauad ja toolid 1166€
Meie riided (kleit, jalanõud, pesu, ülikond, peaehe) 930€
Kogu pulm kokku koos muude pisidetailidega mis siin ei kajastunud oli 16853.17€

Kuidas me kogusime selle summa?
Kihlumisest pulmapäevani oli veidikene alla 10 kuu ning raha hakkasime koguma koheselt. Suureks abimeheks oli meil ees olev "stardiraha", sest Marek oli äsja oma paadi maha müünud. See polnud sesmõttes väga suur osa, kuid ilma selleta poleks me augustis neid pulmi pidanud. Meie kalkulatsioonide kohaselt pidime me panema iga kuu kõrvale 30% oma sissetulekutest ning viimasel kuul panema kogu palga sisse. Lisaks tegime võimaluse korral suuremaid kandeid hoiusele. Muidugi paberil oli plaan eeskujulik ja tore, kuid elu tegi vahepeal oma plaane. Nimelt jaanuaris läks minu auto katki ja seda sellisel määral, et remontida seda ei olnud enam mõtet. Kuskil kaks nädalat vurasin ringi erinevate rendiautodega ja seejärel sain oma Skodakese kätte. Võtsin küll liisingu, kuid sissemaksu raha tuli pulma eelarvest laenata. Lisaks tekkis meil kevadel väga hea investeerimise võimalus ning ostsime endale korteri, mis oli ka üsna ootamatu, aga võimalusi arvestades vältimatu. Seega pole midagi nii, et sihti on ees ja saad veatult asja tehtud. Tänasel päeval ma ilmselt planeeriksin pulma üle aasta, et raha normaalses tempos koguda. Me olime väga stressis ja 3x palusin Marekil kõigile kirjutada ja pulmad canceldada, sest ma ei pidanud pingele vastu. Tundus palju rahulikum variant teha see ära kahekesi ja soodsamalt. Mul on hea meel, et ta mind ei kuulanud :)


Kui palju me saime soodukat ning kuidas küsida teenusepakkujatelt odavamat hinda?
Näiteks videograafi saime me kampaania korras -50%, sest broneerisime ta detsembris ja tal oli kolmele esimesele hea soodustus. Toitlustuse ja laudade/toolide rendi pealt küsisin kohe -20% mille ma ka sain. Helitehnikaga olid Marekil mingid omad diilid ja kohekindlasti me nö letihinda ei maksnud. Lillede arve oli algselt suurem, kuid kuna florist on Mareki sugulane ja meie pulma külaline, siis oli see osa kingist. Samuti näiteks soeng ja meik olid kingitusena tehtud. Ühesõnaga mina julgustan inimesi, et küsida mingit soodustust! Ei tasu hulluks minna, aga -10% antakse üldiselt üsna kergelt ja 1000€ pealt on see juba väga suur summa.

Kui palju kingitakse pulmas raha? Mida kingitud rahaga ette võtate?
Meie arvutasime kogu saadud kingiraha ja jagasime selle külaliste arvuga, summa tuli peaaegu 50€ per inimene mis on üldiselt ka väga levinud keskmine summa. Algselt oli meil plaanis 100% kogu pulma summa enne pulma kokku saada ning kingituste eest reisile minna, kuid kuna ma panin väga suure summaga ennustuses mööda, siis kingiraha läks pulmade katteks sajaprotsendiliselt. Aga pole hullu! Saame ikka reisile ehk peagi :)

Palju kulus alkoholi?
See oli ka minul üks googeldatuim küsimus ja ma arvan, et seda ei ole väga laialt lahatud. Meil oli tervitusjoogiks prosecco, hiljem valge ja punane vein, viin ning erinevad mahlad, bändi ajal õlu ja Öuna limonaadid. Kokku kulus 135 inimese kohta: 36L viina, 57L valget veini, 6L punast veini, 36 x 0,7L prosecco, 96 x 0,33L Corona, 48 x 0,33L muud õlut, 24 x 0,33L Öun limonaadi. Ja ma pean tõdema, et meil jäi alkoholi meeletult üle. Kui ma ei eksi, siis 34 liitrit viina, mille me maha müüsime ning ca 24 liitrit punast veini ja 15 valget, mida me vaikselt oma sahvrist tühjendame raskematel päevadel.

Ilmselt osadel inimestel käivad silmad kukla taha ära, et miks ma räägin rahaasjadest avalikult. Aga teate kui närvi mind ajas pulmi korraldades see, et keegi mittemingit ümmargust summat isegi välja ei ütle?! Ma ei avalda ühegi teenusepakkuja kohta konkreetset hinda, vaid üleüldiselt erinevad üldised alad. Mul on ausaltöeldes julm seda summat vaadata, sest ma ei suuda uskuda, et me selle päriselt kokku saime ja kusagilt raha ei laenanud. Nüüd tundub igasugune kogumine üsna lihtne selles mõttes, et ma näen meie võimekust raha kõrvale panna. Muidugi ma ei ütle, et see oleks kerge olnud- ma olin korduvalt õnnetu ja vihane, et ma endale sellel perioodil midagi ei saanud lubada. Kui ma septembris omale Kaubamajast 50€ eest vajalikud meigitarbed ostsin, tundsin ma end nagu Siberi rahaboss, kes enda peale hullult laristas.

Kas ma kahetsen midagi?
Mitteühtegi kulutust tänasel päeval ma ei kahetse. Ma tegin üsna ratsionaalseid ja meie jaoks vajalike valikuid pulmade osas. Pulm on nii harv sündmus, et ma ei tahtnud x asja puudumist hiljem kahetseda, sest sul pole võimalik seda uuesti teha. Kuna ma olen pulmateemadel niivõrd palju kirjutanud, siis kõigile pulmafännidele jääb see ilmselt viimaseks :)

PS! Et minu igapäevastel tegemistel silma peal hoida, siis jälgi mind ka Instagramis @raquelpeeba  


You May Also Like

0 comments

Palun jää viisakaks!